|

Sport i rekreacja w Pruszkowie
Sport w Pruszkowie to przede wszystkim nowoczesny basen "Kapry" - jeden z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych basenów w paśmie zachodniego Mazowsza. Ponadto nowy tor kolarski, którego zakończenie budowy planowane jest w roku 2005. Tor kolarski został zaplanowany przez architekta o światowej sławie, tj. prof. Zabłockiego. Szacuje się, że będzie to najnowocześniejszy tor kolarski w Europie oraz drugi pod względem powierzchni w Europie (po torze kolarskim w Moskwie).
Sport w Pruszkowie należy rozpatrywać również w aspektach historycznych. Klub Sportowy "Znicz" działa w Pruszkowie już od 1923 r. i ma poważne osiągnięcia. Również MKS MOS to 50 lat historii naszego miasta. Miasto posiada dwie hale sportowe, z których jedna może pomieścić 3000 widzów, 2 pełno wymiarowe boiska sportowe oraz korty tenisowe. Ponadto działa ognisko TKKF Anielin, wyposażone w korty tenisowe otwarte i kryte. Miejscowy oddział Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego organizuje wycieczki, wczasy, imprezy kulturalno-rozrywkowe oraz wypożycza sprzęt turystyczny.
Dalsze inwestycje w rozwój sportu i kultury fizycznej tj. modernizacja hal i boisk sportowych, organizacja szeregu turniejów i występów sportowych typu zawody pływackie na basenie Kapry, triathlon, organizacja imprez sportowych z okazji Dni Pruszkowa, Malichy Cup w dzielnicy Pruszków -Malichy,turnieje siatkarskie,itd są zgodne są zarówno z tradycjami miasta jak i zapotrzebowaniem zgłaszanym przez mieszkańców.
Szczególne znaczenie przyrodniczo-historyczne dla miasta ma obszar wzdłuż koryta rzeki Utraty wraz z przylegającymi łąkami. Obszar ten charakteryzuje się szczególnymi walorami historycznymi, przyrodniczymi i krajobrazowymi. W jego skład wchodzą zabytkowe zespoły architektoniczne takie jak ogród przy Szpitalu w Tworkach, Park Potulickich, park Anielin, oraz Ogrody Pałacowe na Żbikowie. Obszar ten wchodzi w skład ciągu ekologicznego o znaczeniu regionalnym objętego ochroną. Wprowadza to pewne ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu, gdzie przewidziane jest utworzenie kompleksu rekreacyjnego ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. Wykorzystanie tego obszaru dla celów rekreacji pozwoli na zachowanie jego funkcji przyrodniczej.
Postulowana jest m.in. społeczna inicjatywa budowy ogrodzenia Parku Potulickich, z którą warto się zwrócić do pruszkowskich rzemieślników. Ważnym elementem tego obszaru jest również stare wysypisko podlegające obecnie rekultywacji, które stopniowo przekształci się w park miejski o charakterze sportowym z trasami zjazdowymi dla sportów zimowych, torów wrotkowo-rolkowych, placów zabaw dla dzieci itp.
Marek Geszprych
} ?>
|
|
|
|