Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Św. Kazimierza
Pruszków ul. Kraszewskiego 23
    Zbudowany w latach 1907-1936 w stylu neoromańsko-gotyckim wg projektu Czesława Domaniewskiego. W ołtarzu Matki Boskiej zwanym Ołtarzem Tysiąclecia znajduje się, wykonana przez Leonarda Torwida jedna z trzech wiernych kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny
Żbików,ul.3-Maja 124
    Zbudowany w latach 1906-1914 w stylu neogotyckim na miejscu poprzedniego kościoła pochodzącego z XIII wieku. W ołtarzu głównym znajdujesię obraz Najświętszej Maryi Panny Łaskawej pochodzący z końca XV wieku. Nad wejściem wmurowane kule armatnie z 1794 roku.


Kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego
Tworki, ul. Partyzantów 2/4
    Zbudowany w roku 1906 w stylu ormiańskim. Początkowo cerkiew prawosławna w roku 1928 został przekształcony kościół katolicki. Wewnątrz zachowały się fragmenty polichromii cerkiewnej. W ołtarzu obraz Matki Boskiej namalowany w okresie międzywojennym przez jednego z pacjentów szpitala.

Park Potulickich
    Park został założony w II połowie XIX wieku wg projektu Karola Sparmana z Saksonii.Przy komponowaniu parku wykorzystano jako główny motyw istniejące stawy. W południowo-zachodniej części parku znajduje się klasycystyczny pałac z XIX wieku, do roku 1945 własność rodziny Potulickich, obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Pruszków, Pl. Jana Pawła II
    Muzeum utworzone w roku 1975 zajmuje budynek dawnej oficyny należącej do zespołu pałacowego rodziny Potulickich. Prowadzi ona działalność popularyzującą wiedzę archeologiczną i historyczną.Stała wystawa ,,Czas żelaza-Mazowieckie centrum metalurgiczne z epoki Imperium Rzymskiego ''prezentuje wyniki badań archeologicznych prowadzonych na Mazowszu. Wciągu roku w Muzeum odbywa się wiele koncertów okolicznościowych, które cieszą się wielkim uznaniem wśród melomanów, jak również goszczących tu artystów. Ważną rolę w tych wieczorach muzyczno-poetyckich odbywa stanowiący własność Muzeum fortepian z 1830 roku-jeden z najstarszych w Polsce.

Pomnik Szesnastu
Pruszków, Al. Armii Krajowej
    Pomnik wzniesiony ku czci szesnastu przedstawicieli Rządu Polski Podziemnej podstępnie zwabionych w roku 1945 na pertraktacje, następnie aresztowanych przez NKWD i wywiezionych do Moskwy na sfingowany proces.

Dulag 121
Pruszków, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego

    Był to obóz przejściowy dla cywilnej ludności wypędzonej z Warszawy. Istniał trzy miesiące od 6 sierpnia do 10 listopada 1944 roku. W tym czasie przez obóz przeszło 650 tys. Polaków. Z Dulagu wywożono więźniów do Generalnej Guberni, Niemiec i obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Mathausen i Stutthofu.

Cmentarz Żydowski
Pruszków ul. Lipowa 50
    Założony na początku XX wieku z zachowanymi stelami nagrobnymi. Najstarsze stele pochodzą z 1905 roku. Zachował się dawny dom pogrzebowy z Taharą, pomieszczeniem do rytualnego obmywania ciał zmarłych.

Kompleks Szpitalny Tworki
    Ponad stuletnie zabudowania Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych otoczone są zabytkowym parkiem z pięknym drzewostanem i licznymi pomnikami przyrody. Przy szpitalu znajduje cmentarz z kwaterą żołnierzy września 1939 roku.




Studio Grafiki SAO NET