Harcerska Akcja Zimowa
"HAŃCZY" 2004
Galeria
W ramach tegorocznej harcerskiej akcji zimowej Szczep Harcerskich Drużyn Rzek i Jezior "Hańcza", odbył wyjazd Pręba Wielka 2004. Kadrę zimowiska stanowili instruktorzy harcerscy oraz wieloletni nauczyciele i pedagodzy, nad których pracą czuwali: Kierownik Zimowiska - druh Jerzy Widlicki oraz Komendant Szczepu "Hańcza" druh przewodnik Piotr Marczak.
Zimowisko odbywało się w terminie 31.02 - 13.03.2003 w miejscowości Poręba Wielka - Koninki (woj. małopolskie) w pensjonacie Tram. W akcji tej łącznie wzięło udział 60-ciu harcerzy i harcerek ze szkół podstawowych i gimnazjów pruszkowskich zrzeszonych w czterech drużynach Szczepu "Hańcza.", a także wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z ulicy Wapiennej w Pruszkowie, zakładając w swoim programie wiele atrakcji, wycieczek oraz elementów metodyki harcerskiej.
Uroczyste otwarcie zimowiska nastąpiło pierwszego dnia pobytu, tradycyjnym apelem w pełnej gali mundurowej, odczytaniem rozkazu oraz uroczystym przywitaniem personelu pensjonatu. Napięty plan pracy zimowiska był na bieżąco uzupełniany i realizowany wraz z młodzieżową radą zimowiska, która reprezentowała poszczególne grupy przedstawiając ich pomysły i zapotrzebowania, wnosząc następujące atrakcje:
Ř Zawody świata - harcerskie zadanie polegające na zwiadzie terenowym mające na celu zdobyć jak najwięcej informacji na temat najciekawszych zawodów wykonywanych w tamtejszej miejscowości a następnie ich przedstawienie na wieczornym kominku , skeczy, piosenek czy wierszyków.
Ř Podchody harcerskie odbyły się na jednym z górskich szlaków na którym uczestnicy napotykali się na różne przeszkody oraz zadania harcerskie takie jak: udzielenie pomocy rannemu, zapamiętywanie liczb podczas wysiłku czy ułożenie ogniska.
Ř Ze względu na bliskość gór uczestnicy zimowiska brali udział w wielu wędrówkach szlakami górskimi na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, należy zaznaczyć, że grupa zdobyła najwyższy szczyt w okolicy Turbacz, który liczy 1310 m. n.p.m.
Ř Festiwal Piosenki Harcerskiej i Mini Playback Show - podczas którego zaprezentowały się drużyny i zastępy w następujących kategoriach: występ grupowy, występ solo, występ teatralny, co pozwoliło na ujawnienie nowych talentów wokalnych i teatralnych. Na zakończenie odbył się także konkurs recytatorski.
Ř Kulig - odbywający się w śnieżnej scenerii cieszył się wielkim powodzeniem. Zakończony został wspólnym ogniskiem i złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego.
Ř Bieg harcerski - to element bardzo ważny w życiu zimowiska ponieważ jest sprawdzeniem wiedzy i umiejętności harcerzy, oraz decyduje o dopuszczeniu do Przyrzeczenia Harcerskiego.
Podczas zimowiska odbyły się wycieczki do takich miast jak: Zakopane gdzie harcerze mogli zobaczyć grób druha Andrzeja Małkowskiego twórcy harcerstwa w Polsce, Nowy i Stary Sącz gdzie zwiedziliśmy Ołtarz Papieski, Kraków, Nowy Wiśnicz gdzie zwiedziliśmy zamek z XV wieku, a także tego samego dnia nocowaliśmy 230 m. Pod ziemią w XIII wiecznej kopalni soli w Bochni w której oprócz noclegu były zapewnione atrakcje takie jak: zwiedzanie kopalni , podziemna sala gimnastyczna oraz sala dyskotekowa.
Późną nocą odwiedził nas także "Skarbnik Kopalni", który przedstawił nam jej legendę .
Udoskonalając wiedzę harcerzy prowadzone były zajęcia programowe z technik harcerskich.
Nie zabrakło także zajęć wokalnych, plastycznych czy teatralnych. Te i wiele innych zajęć programowych zapewniło wspaniałą zabawę i rozrywkę tak aby uczestnicy nie mogli się nudzić, jednak wszystko co dobre szybko się kończy - ostatni kominek pożegnalny i rozdanie dyplomów spowodował że każdemu zakręciła się łezka w oku. W dzień wyjazdy odbył się apel a także odczytanie rozkazu zamykającego zimowisko.
W drodze powrotnej do domu, harcerze mieli wielką niespodziankę - odwiedziliśmy ruiny zamku w Chęcinach gdzie, ku zaskoczeniu wszystkich na jednej z baszt zamku odbyło się uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie.
dh Tomasz Knobloch
Harcerska Służba Informacyjna "Hańcza"